Pardus 21.X′ de Sanal Makine Çalıştıralım – 2 (Kullanım)

Bu yazı bir önceki yazı olan “Pardus 21.1′ de Sanal Makine Çalıştıralım – 1 (Kurulum)” isimli yazının devamı niteliğindedir. Bir önceki yazımızda Virt-Manager(Virtual Machine Manager) kurulumunu yapmıştık. Şimdi bunu nasıl kullanacağımızı Linux ortamında sanal bir makine nasıl kuracağımızı anlatacağım. O zaman haydi başlayalım.

Pardus başlat menüsünü açın ve arama kısmına sadece “v” yazın hemen filitreleme çalışacak ve size seçenek olarak “Virtual Machine Manager” yazısı getirecek. Buna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek.

En başta ve solda yer alan hatta ilk seçenek olan “Yeni sanal makine oluştur” u seçip ilerlemeye başlıyoruz. Sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor.

Büyük ihtimalle sizde benim gibi bir “.iso” dosyasını kullanıp bir kurulum yapacaksınız. O yüzden yukarıda gördüğünüz gibi ilk seçeneği seçip devam ediyoruz ve karşımıza aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir ekran geliyor.

Şimdi bu kısımda “.iso” dosyamızın konumunu ve hemen altında kurulumunu yaptığımız işletim sisteminin ne olduğunu belirttiğimiz kısım var. Biz “Göz at” butonuna tıklıyoruz ve aşağıdaki fotoğraftaki ekranın gelmesini sağlıyoruz. Bu arada belirteyim ben Windows 10 kuracağım.

Şimdi bizim bu ekranda çok işimiz olacak. VMM(Virtual Machine Manager) alışık olduğumuz “.iso” dosyası seçme adımlarından birazcık farklı çalışıyor. Fotoğraftaki “+” işaretine tıklayıp iso dosyanızın konumunun bulunduğu yolu seçip buraya bir havuz olarak eklenmesini sağlıyoruz. Yukarıdaki fotoğraftaki gibi ben kendime göre ayarları yaptım ama siz ilk defa bu işlemi yapacağınız için aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Şimdi bu mantık biraz alıştığımızın dışında ama çok güzel faydası var. Bu şekilde iso dosyasının yer aldığı klasöre yeni iso’ lar eklediğinizde otomatik olarak bir kurulum yaparken tekrar tekrar yol tarifi vermek zorunda kalmayacaksınız sadece ilgili iso dosyasını seçip ilerleyeceksiniz. Şimdi yukarıdaki ekranı kendimize göre düzenleyelim. Burada “Ad” kısmında gördüğünüz alana hemen bir üst fotoğrafta gördüğünüz gibi ben “Win10” dedim. Siz size uygun bir isim verin. Ardından “Hedef Yolu” kısmını iso’nun mevcut konumuna ayarlayın ve “Bitir” butonuna tıklayın. Hemen bir üst fotoğraftaki ekrana geri dönüş yapacaksınız. Burada iso dosyasını seçip “Birimi Seç” deyin.

Bu aşamadan sonra “Yeni SM” başlıklı ekran aşağıdaki fotoğraftaki gibi olacak.

Şimdi bu ekranda “Kurulum ortamından / kaynağından otomatik olarak tespit et” seçeneğindeki aktifliği kaldırıp “Kurduğunuz işletim sistemini seçin” kısmının aktif olmasını sağlayıp siz hangi işletim sistemini kuruyorsanız onu bulmaya çalışıyorsunuz. Baktınız bulamıyorsunuz yada mevcut listede yok o zaman “Kurulum ortamından / kaynağından otomatik olarak tespit et” seçeneğini aktif edebilir yada “Genel” ifadeli bir seçeneği seçebilirsiniz. Sonra “İleri” tuşuna tıklayıp devam ediyoruz.

Karşımıza yukarıdaki fotoğraftaki gibi bir ekran geliyor ve buradan ayırmak istediğiniz ram miktarıyla işlemci sayısını seçiyorsunuz. “İleri” butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Bu ekranımız biraz önemli. Genelde geldiği gibi bırakıp size uygun olarak GB miktarını belirledikten sonra bu yazının bir kaç esim altında anlatılan kurulum aşamalarına devam edebilirsiniz. Yada benim gibi sanal makinelerinizi kendi belirlemiş olduğunuz disk yada alanda tutmayı tercih ediyorsanız “Bu sanal makine için depolamayı etkinleştir” seçeneğini aktifleyip en aşağıda yer alan “Özel depolama alanı seç veya oluştur” seçeneğini seçip “Yönet” butonuna tıklıyoruz.

Şimdi de karşımıza oluşturacağımız kalıp dosyasının nerede tutulacağıyla ilgili ayarların yer aldığı ekran çıkacak. Burada “+” tuşuna tıklayıp bu sefer kurulan kalıp dosyasının hangi havuzda yani konumda tutulacağını ayarlıyoruz. Örnek olması için yukarıdaki ekranda benim kullandığım kalıp dosya konum ayarları mevcut. Siz size uygun tanımlamaları yaptıktan sonra “Bitir” butonuna tıklıyorsunuz ve aşağıdaki ekran görüntüsüyle yolumuza devam ediyoruz.

Yukarıdaki fotoğrafta işaretlediğim alandaki “+” işaretine tıklıyoruz bu sefer. Karşımıza yine yukarıdaki fotoğrafta yer alan “Depolama Birimi Ekle” isimli ekran geliyor. Bu ekranda yer alan “Ad” seçeneğine sizin kalıp dosyanızın adını yazıyorsunuz. Artık ne koymak isterseniz orası size kalmış 😀 Şimdi “Biçim” alanında gördüğünüz “qcow2” sizin kalıp dosyanızın uzantısı olacak. VirtualBox yada VMware programlarının kullandığı dosya uzantıları geçerli değil. Kalıplarınız “qcow2” formatlı olarak barındırılacak. Bazı arkadaşlar için belki bu bir handikap olabilir fakat karşınızda tamamen işletim sistemi çekirdeğine gömülü bir sanallaştırma çözümü durduğunu hatırlatmak isterim. Size uygun GB kapasitesini tanımladıktan sonra “Bitir” butonuna tıklayıp devam ediyoruz. Biraz işlem yapıldıktan sonra ekranımız aşağıdaki konuma geliyor.

Birimler” başlığı altındaki tanımladığımız diskimizi görüp seçip “Birimi Seç” butonuna tıklıyoruz.

Yukarıdaki fotoğraftaki gibi “Yeni SM” ekranına geri dönüyoruz böylece. Daha öncede bu ekranın ilk çıktığı yerde sözünü ettiğim gibi eğer siz “Sanal makine için bir disk kalıbı oluştur” deyip “İleri” butonuna tıkladıysanız bu yazının altındaki ekran karşınıza gelecek ve bundan sonra aynı akışta ilerleyeceğiz.

Artık nihai sonuca ulaşmaya az kaldı. Bu ekranda oluşturacağınız sanal makineye ne isim vermek istiyorsanız “Ad” kısmına o adı yazıyoruz. Ben ağ geçidini NAT olarak kullanıyorum. Direkt diğer sanallaştırma ortamlarında olduğu gibi farklı şekillerde de ayarlanabilir ama bunu maalesef ki buradan değil linux dağıtımınız içinden yapmanız gerekiyor. Benim işimi NAT mantığı çözdüğü için ben ekstra tanımlama yapmak ile uğraşmadım. Fakat başka bir yazımda sırf bu işin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım. “Bitir” butonuna tıklayıp artık en son çalışma alanı ekranımıza düşüyoruz.

Burada genel tanımlamaları ve ayarları kontrol ettikten sonra “Kuruluma Başla” butonuna tıklayıp kurulumu başlatıyoruz.

Biliyorum yazı biraz uzun oldu ama temel bazda uygulamanın kullanımı bu şekilde oluyor.

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir