Bluetooth Hoparlör Yapalım

Bunu Instegram hesabım üzerinden yayınlamıştım aslında ama sadece bir kere üzerinden geçilip unutulsun istemedim. Zira çevremden bu yaptığım hoparlörün şuana kadar yaptığım iyi işlerden biri olduğuna dair bayağa geri dönüş aldım. Bu sebeptendir ki yazılı kalması taraftarıyım.

İşe ilk önce tıpkı yemek yapan bir aşçınında başlayacağı gibi bu iş için gerekli olan malzemeleri ve bu malzemeleri nereden temin ettiğim ile ilgili linkleri aşağıya koyarak başlayalım;

Bu arada normalde VHM-315 devresi için normalde pili şarj edebilir olarak ürün tanıtımında yazar. Fakat maalesef ki bu devre ile direkt bir Lion pili şarj edemiyorsunuz. Lipo pil için belki devrenin çektiği akım şarj için yeterli olabilir ama Lion özelliklede 18650 bir pil için yeterli değil. Bu yüzden Lion pili şarj etmek için TP4056 devresine ihtiyacımız var.

Elemanlarımızı birde resimdeki gibi görelim 🙂 Ardından kutuda özenli bir şekilde hoparlörlerin ve pil göstergesi için delikler açıp aşağıdaki şekildeki gibi devre elemanlarını yerleştirip silikon ile yerlerini sağlamlaştıralım.

Şimdi bağlantıların nasıl yapılacağına bir bakalım 🙂

Bluetooth Hoparlör Devre Şeması

Bu devre şemasını izleyerek bağlantıları yaparsanız çalışmaması için hiç bir neden olmayacak 🙂 Buradaki püf nokta kutu içine tüm komponentleri sığdırabilmek. Bu konuda adım adım ve her komponenti yerine ekledikten sonra ölçüler alarak gitmenizi tavsiye ediyorum.

Umarım tek başına yapmaya çalışacak olan arkadaşlara yardımcı olur 🙂

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir