UPS Yapalım – Fail

Ben çocukken kötü hava koşullarında yada kötü hava koşulları olmasada elektriklerin belli aralıklarla kesildiğini ve bu kesintilerinde öyle hemen giderilmediğini hatırlıyorum. Günümüzde insanlar internete neredeyse bağlı olarak yaşıyorlar. Özellikle büyük şehirlerde neredeyse hemen hemen herkesin evinde internet bulunuyor. Eskiye nazaran elektrik kesintilerini çok yaşamasakda halen kesintiler oluyor. Kesintiler olduğunda da evlerimizdeki modemler doğal olarak suskunluğa geçiyor. 😥

Peki bu modemler susmasada işlerine devam etseler nasıl olur? 🙂 Vallahi ben kendi adıma diyeyim çok güzel olur. 😀 😀 Şimdi yapacağımız UPS 5V telefon şarj aleteniz ile çalıştırıp modeminizi elektrik kesildiğinde ayakta tutacak bir model.

Bu arada piyasada aşağıda linklerini ve resimlerini paylaşacağım gibi bu iş için yapılmış olan UPS’ler mevcut. Fakat bizimkinin bu UPS modellerine göre bakıldığında en büyük farkı istenilen bir voltaj seviyesine ayarlanabilmesi (9V ~ 24V arası her hangi bir voltaj seviyesine), piyasadaki muadillerine göre daha ufak ve uzun süre ayakta kalması(ayarladığınız voltaj seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Şu an için yapılan testlerde en yüksek voltaj seviyesinde ve kullanımda 2 saat en düşük voltaj seviyesinde ve kullanımda 12 saat)

Piyasada yer alan en iyi (rakip’de diyebiliriz 🙂 ) cihazlara “http://powerful.com.tr/urun-kategorisi/modem-ups/” adresine girerek ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu cihazı yaparken neler kullandık ve malzemeleri nereden temin ettik. Aşağıda teker teker malzeme listesini ve erişebileceğiniz adresleri paylaştıktan sonra yapım aşamasına geçeceğiz 🙂

Şimdi parçalarımızı birleştirmeye başlayalım. 😎

Öncelikle aşağıdaki resimdeki gibi kullanacağımız kutumuzu ve bu kutumuza yerleştireceğimiz malzemelerimizi seçip yer tespiti yapıp kutuyu uygun yerlerden malzemelerimize göre deliyoruz.

Bu arada ben kutuda ilgili malzemeler için delikler oluşturduktan sonra tüm kutu parçalarını elimde olan mavi sprey boyayla boyadım.

Bu aşamadan sonra pil ve güç girişinin sağlam zemine oturmasını sağlamak için kutunun birleşimde en alt katmanında kalacak olan kapağına aşağıdaki resimdeki gibi elimde bulunan dondurma yada doktorların hastalarını kontrol etmek için kullandığı şu ağız çubuklarından aşağıdaki gibi bir zemin oluşturuyorum. Bu arada ben çubukları çift olarak kullandım yani birbirlerine yapışmış iki çubuktan oluşan bir katman oluşturdum.

Bu aşamadan sonra sıra parçaları kutuya ve kendi içlerinde birbirlerine montaja geliyor. İlk önce kutuya açılmış olan deliklere parçaları silikon yardımıyla aşağıdaki fotoğraflardaki gibi tutturdum.

Sonrasında çıkış voltajını değiştireceğim XL6009E1 devresindeki çok turlu trimpot’u çıkarmadan işlem yapabilmek adına devreyi açıp kapatan anahtarın bulunduğu kutu parçasına aşağıdaki gibi bir delik delip beraberinde uygun uzunlukta bir 3mm çaplı vidayı silikon yardımıyla trimpot’a tutturdum.

Sonrasında bu XL6009E1 devresinin çıkış sağladığı kısma aşağıdaki şekilde kondansatörleri bağladım ve kondansatörler üzerinden dışarı çıkış alınmasını kablo yardımıyla sağladım.

Artık yavaş yavaş kutu içeriğini toplamaya başlayalım. Kutu içeriğinin toplanmasını ben sizlere bir resim ile geçip en sonda neyin ne ile birleştiğini gösteren devre şemasını yayınlayacağım. Bu şekilde resimde bu nereye gidiyor onu bunamı bağlamış gibi sizleri uğraştıracak işlerden de sizleri kurtarmış olacağım.

Kutu içeriği toplama aşamalarından sonra sonuç aşağıdaki görsellerdeki gibi olacak.

Arkadaşlar projemiz istediğim gibi olmadı 🙂 Yaptığım test ve gözlemlerde ürün istediğim gibi çalışmasına rağmen ilk XL6009E1 devresinin hem pilleri hemde diğer ikinci XL6009E1 devresini beslerken aşırı ısındığını tespit ettim. Devreyi soğutmak için ısınan elemanın üstüne soğutucu blok koymama rağmen sıcaklık kutu açık olduğu halde dahi düşmedi. Hatta kutuyu eritebilecek kadar yüksekte seyretti.

Bu sebepten bu sorunu çözene kadar şimdilik projeyi rafa kaldırıp önümüze bakmaya karar verdim. Bundan dolayı da devre şemasını sizlerle paylaşmıyorum.

Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir