Raptoreum Kazalım

Son zamanlarda CPU mining alanında güzel getiri sağlayan ve HiveOS ile kazım yapabileceğiniz bir blockchain ortaya çıktı. İsmi yazımızında başlığıda olguğu gibi Raptoreum. Yalnız dikkatinizi çekerim blockchain dedim çünkü Raptoreum herhangi bir altyapıyı kullanmayan kendi yapısı üzerinde var olan ve bu yapıda da RTM isimli coin ile var olan bir blockchain. Tıpkı Chia gibi.

Raptoreum web sitesi https://raptoreum.com siteyi açtığınızda sizi ingilizce olarak karşılayacak lakin içeriği şuan hemen hemen kullanılan tüm browserlarda Türkçe olarak çevirmek mümkün. İşte browser üzerinden çevirme yaptığınızda sitesinde bir ibare yer alıyor “bir kaç tıklamayla herhangi bir şeyi jetonize (yani dijital bir varlık / para) etmenizi sağlayacak.” Bunu gelecekte hepbirlikte göreceğiz bakalım.

Şimdi esas meseleye gelelim. Bu arkadaş nasıl kazılır ne ile kazılır ve nekadar bırakır? Aşağıda konuyu tek başlık halinde açıklayacağım.

Ne ile Kazılır, Nasıl Kazılır ve Ne kadar bırakır?

Aslında sorunun cevabı basit CPU yani işlemciyle peki hangi işlemciler ile esas mesele burası. Günümüzde özelliklede şuanda ülkemizde yaşanan dolar kuru artışı sonucu güçlü bir işlemci sistemi toplamak yurt dışında bu işi yapan diğer madenci arkadaşlara göre epey zorlaştı. Masaüstü diye tabir ettiğimiz sistemler içinde bu madencilik için en iyi performansı AMD Ryzen 9 5950X ile aldığınız su götürmez bir gerçek. Fakat yazının yazıldığı bu tarihlerde n11 üzerinden ufak bir arama yaptığınızda aşağıdaki fotoğraftaki gibi fiyatların epey şiştiğini göreceksiniz.

Buna anakart falanda ekleseniz artı güç kaynağı artı ramler falan fiyat 15.000₺ civarlarına geldi. Aaaa bu arada tabi bazı arkadaşlar ki zaten bu yazıyı okuyorsanız youtube üzerinde ya bu konuyla ilgili birşeyler seyrettiniz yada seyredeceksiniz daha sağlam soğtucular sizlere önerecekler birde onlara girerseniz fiyat bir tık daha uçacak.

O kadar parayı döktük diyelim yada dökmeden önce böyle bir sistemin getirisi ne olur diye insan kendi kendine soracak. Böyle bir sistem kurup işlemcinizi en top seviyede çalışacak şekilde ayarladığınızda günlük olarak sizlere maksimum 5$ bırakacak bunu bir ay olarak düşünürsek 4$ x 30 = 120$ şuanki kurdan bunu ki tarih 27/11/2021 ve kurda 12,50₺’ le Türk lirasına çevirdiğimiz zaman kazancı 120$ x 12,50₺ = 1.500₺ ediyor. Tahmini elektrik gideri 350₺ desek 1.150₺ ve 15.000₺ / 1.150₺ dersek 13 küsür ay gibi bir sürede kurduğunuz sistem kendini amorti ediyor.

Fakat burada önemli bir not RTM kuru şuanki koşullardaki gibi olursa 🙂

Bu arada ne ile kazılır ve ne kadar bırakır kısmına biraz değindik. Şimdi nasıl kazılır kısmına biraz gelelim. En sorunsuz kazım gerçekleştirebileceğiniz işletim sistemi Linux tabanlı olanlardır. Windows malesef kritik güncellemeler deyip açılma kapanma yaptığı için hiç beklemediğiniz bir anda aha sistem çalışmıyor bende uzaktayım falan deyip eve dönene kadar zaman ve kazım kaybı yaşamanız çok olasıdır. YouTube’de bu iş HiveOS ile anlatan hem yerli hemde yabancı bir sürü kaynağa ulaşmanız çok basittir. Bu yüzden benimde tavsiyem HiveOS ile yola başlamak yada benim gibi zaten hazırda ekran kartı madenciliği yapıyorsanız yola devam etmektir. Aaaaa unutmadan HiveOS ayağa kalkarken ekran kartına ihtiyaç duymaz bu nedenle yapacağınız CPU madenciliği işlemi size bir ücret ödetmeyecektir.

Ben Ne Yaptım?

İşin aslı 15.000₺ gibi bir mevlayı tek seferde yatırmak çokta mantıklı gelmedi çünkü piyasadaki inişler çıkışlar geri dönüşü dahada uzatabilir. O yüzden bu işe ben artık çokta kullanılmayan ama halen işe yarayan Xeon işlemcili bir sistemi AliExpress üzerinden sipariş ederek başladım. Özellikle şu Black Friday olayına falan denk getirmeye dikkat ettim. Böylece dahada ucuza aşağıda linkte yer alan sistemi sipariş ettim.

https://tr.aliexpress.com/item/1005003322385996.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.29b14c4dcqU9o9

Gerçekten kısa bir sürede geldi. Gelir gelmezde gümrüğe gittim. Gümrüğe sunum ücretiyle birlikte 370,80₺ ödeyip ürünü aldım. Bu sayede ürün bana 2.200₺ gibi bir fiyata geldi. Yine indirim günlerinden 550W bir PSU’ya 290₺ ödedim ve ayrıca LGA 2011 uyumlu aşağıda sizlere linkini ve ismini vereceğim bir CPU soğutucuya 140₺ gibi birşey ödeyerek toplam maliyeti 2.630₺ gibi bir rakamda tuttum. Bu sistemin günlük getirisi şuan için 2$ seviyelerinde ileride E5-2690V3 yada V4’lü bir sistem almayı dağa planlıyorum böylece getiri sadece onun getirisi 4$ civarlarında olurken toplam getirimde 6$ civarlarında olacak ama harcadığım para anca 15.000₺ civarlarına dayanacak.

CPU Soğutucu Adı : Frisby Fcl-f1324c

https://www.ciceksepeti.com/frisby-fcl-f1324c-cift-fanli-4x-bakir-borulu-kule-tipi-rainbow-islemci-fani-amd-intel-uyumlu-kcm98721881

Ufak bir tavsiye sizde benim gibi AliExpress üzerinden sipariş verip hazır bir sistem almak istiyorsanız işlemci olarak en az E5-2670V3 hatta E5-2680V3 ve üstünü tercih edin. Böylece 2$ ve azda üstünü gerenilemiş olursunuz. (Tabi RTM seviyeleri şuanki gibi olduğu sürece)

Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir