Pardus’a .Net Core Yükleme

Merhabalar başlıktan da anlayacağınız gibi Pardus işletim sistemimize nasıl sağlıklı bir şekilde .Net Core yükleyebiliriz bunu anlatacağım. Herşeyden önce Pardus’un aslında bir Debian dağıtımı olduğunu unutmamak gerekiyor. Buda Debian için oluşturulmuş çoğu paketin Pardus tarafından çalıştırılabileceği anlamına geliyor.

Şimdi Pardus yada farklı bir Linux dağıtımına .Net Core yüklemek istediğinizde genelde iki yolu oluyor. Biri SnapCraft deposunu kurup bunun üstünden ilerlemeniz. Bir diğeri ise Microsoft’un sitesinden ilgili yönergeleri takip edip Microsoft’un kendi deposu üzerinden kurulum gerçekleştirmeniz. Bu noktada sizlere sağlıklı ve hızlı bir kurulum yapabilmenizin tek yolunun Microsoft üzerinden geçtiğini söylemem lazım. Aşağıdaki link ile Microsoft sitesinde yer alan kurulum yönergelerin başına gidiyoruz ve buradan Debian’ı seçiyoruz.

https://docs.microsoft.com/tr-tr/dotnet/core/install/linux?WT.mc_id=dotnet-35129-website

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi burada kırmızı daire içine aldığım seçeneği seçiyoruz. (.net yüklemesi yazan yazı) Bu işlemden sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekranda yer alan yönergelere göre komutları kopyala yapıştır yaparak yada el ile giriyoruz.

Bu arada ben sizler için komutları aşağıya ekliyorum. Komutları bir Terminal ekranı açıp sırasıyla girmeye başlıyoruz.

$ wget https://packages.microsoft.com/config/debian/11/packages-microsoft-prod.deb -O packages-microsoft-prod.deb
$ sudo dpkg -i packages-microsoft-prod.deb
$ rm packages-microsoft-prod.deb

Ben bu kısmı yukarıdaki gibi tek şekilde değilde adım adım çalışacak şekilde yazdım.

$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install -y apt-transport-https
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install -y dotnet-sdk-6.0

Bu işlemlerden sonra biraz bekleyeceğiz ve sonunda bizlere kurulmun bittiğine dair bir bilgi mesajı gelecek. Ardından aşağıdaki komutu terminal ekranınıza verip .Net Core’ un bilgi verip vermediğini görerek gerçekten sorunsuz bir şekilde kurulum olup olmadığını anlayabilirsiniz.

$ dotnet --info
Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir