Pardus 21.1’e XRDP Kuralım

Herşeyden önce burada bilinmesi gereken XRDP’nin sağlıklı çalışabilmesi için ortamın yani masaüstü versiyonun XFCE olarak seçilmesinde fayda var. Bu arada XRDP’nin ne olduğunu uzun uzun anlatmayacağım. En iyi ve en kısa tanımı RDP protokolü üzerinden kurulan makineye bağlantı sağlanılmasına izin veren uygulama.

Şimdi kuruluma geçecek olursak aşağıdaki komutla başlıyoruz.

$ sudo apt install xrdp

Bir süre işlem yapıldıktan sonra yine komut satırına düşeceksiniz. O zaman aşağıdaki komutu verip hemen komutun altında yer alan fotoğraftaki gibi bir çıktı görüyorsak her hangi bir sorun olmadan XRDP kurulmuş demektir.

$ sudo systemctl status xrdp

Eğer yukarıdaki gibi bir “active” yazısı göremiyorsanız o zaman servis olarak sisteme uygulamamızı aşağıdaki komutla tanıtmamız gerekiyor.

$ sudo systemctl enable --now xrdp

Sonra tekrardan bu komutun bir üstündeki “status” komutuyla gerçekten çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol edebilirsiniz. Şimdi bir bağlantı isteği geldiğinde doğru bir şekilde bunun karşılanması ve ekran görüntüsünün alınabilmesi için xrdp kullanıcı gurubunda yer alan kullanıcıların sertifikasyon işleminin yapılması lazım.

$ sudo adduser xrdp ssl-cert
$ sudo systemctl restart xrdp

Bu işlemden sonra tek yamanız gereken “Remmina” gibi bir uygulamayla XRDP kurulmuş olan makineye bağlantı isteği göndermeniz.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir