Telsiz Telefon UPS V2

Merhabalar aslında devre şemasına ilk yazım olan Telsiz Telefon için UPS Yapımı yazısındaki gibi sadık kalmakla beraber bir kaç küçük eklentim oldu. Bu eklentilerden sonra güncel devre şemasınıda en aşağıda paylaşıyor olacağım.

İlk önce kutu boyutunu küçülttüm ve bir açma kapama düğmesi ekledim. Ayrıca bu sefer MT3608 yerine XL6009E1 kullandım ve açma/kapama düğmesi cihazın elektrik çıkışını daha doğrusu XL6009 devresinin elektrik girişine eklendiği için pillerin sebepsiz yere boşalması engellendi. Ayrıca piller full boşaldığı zamanlar elektirik geldiğinde UPS’in ayağa kalkma süresini hızlandırmak için bir müddet (en fazla 5 dak.) kapalı tutarak pillerin hızlı bir şekilde şarj edilmesini sağlayabilrisiniz. Ekstradan eklediğim 5K’lık bir potansiyometre ile çıkış Voltaj ayarının yapılması sağlandı.

Bunun dışında burada yer alan Dijital Voltjajmetre çıkış voltajını gösterecek şekilde ayarlandı. Bu versiyonda yer alan en büyük farklılıklardan biri bu. Bir önceki versiyonda pillerin yada pilin şarj voltajını gösteriyor idi.

Mevcut yazıma ek olarak ben kullandığım ekstra malzemelerin ve değişen malzeme varsa onların listesini aşağıda sizlerle paylaşacağım.

Tüm değişen ve yeni malzemelerimizi saydığımıza göre şimdi yavaş yavaş yapıma geçelim 🙂

Öncelikle kutumuzu bu sefer renklendirdik. Benim elimde mavi sprey boya olduğu için ben onunla boyadım. Boyamadan öncede parçaların dışarıdan gözükmesi için ve 5V adaptör bağlantısı açma/kapama düğmesi için yerleri ayarlayıp delikler bıraktım.

Ardından yukarıdaki gibi parçaları boyadım. Bu arada XL6009 devresi ısındığı için havalandırma deliklerinide bıraktım. Bu aşamadan sonra artık parçaların kurumasını beklemek var.

Parçalar kururken XL6009 devresinde yer alan ve aşağıdaki ilk resimdeki sonsuz ayarlı trimpot’u hemen altında yer alan resimdeki kırmızı daire içine aldığım alanlardan ince havya ucunu kullanarak birazda güç uygulayarak söktüm.

5K’lık Potansiyometre uçlarına kablo lehimleyip orta ucun yukarıdaki resimdeki kırmızı daire içinde orta kısmına gelmesine dikkat ederk aşağıdaki resimdeki gibi lehimledim.

En son aşamada hepsi bende aşağıdaki resimdeki şeklinde gözüktü;

Bu aşamadan sonra kutuya montaj işlemlerine geçiyoruz. Öncelikle ön panelin montajını aşağıdaki resimdeki gibi yaptım.

Sonrasında pil yatakları ve UPS’imizin kalbi beyni olan UPS modülümüzü kutuya ekledim.

Sizlerinde fark edeceği gibi açma/kapama butonu için ben yerleşimi gördükten sonra bir delik açtım. O yüzden yukarıdaki resimde buton daha eklenmemiş hali yer alıyor. Butonu eklediğimizde görüntü aşağıdaki gibi oluyor.

Sıra denemeye ve çalıştırmaya geldi. Güç bağlantısını yapıp şarj işlemi olup olmadığına ve her hangi bir sorun varmı yokmu diye bakıyorum. Sonrasında açma/kapama düğmesini açıp aşağıdaki gibi bağlanacağı telsiz telefonun çıkış voltaj değerine gösterge yardımıyla ayarlanmasını sağlıyoruz.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

İndirmek için tıklayın… [654.48 KB]

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir