4 GB Kartlar ile Madencilik Bitti mi?

Merhabalar bir zamanlar benimde dahil olduğum ve bir süre iyi getiri sağladım Ethereum madenciliği sonrasında düşen fiyatlar ve her hangi bir getiri sağlamamasının ardından kapattığım ve dağıttığım ringlerim oldu. Hatta o dönem ortam birden ikinci el ekran kartı kaynamaya başladı. Bu durumdam çokta zarar eden insan oldu.

Hatta kendi blog sitem üzerinden de bazı yazılar yazmıştım. İşte o zamanlarda aldığımız kartların çoğu 4GB temelli olan kartlardı. Ben onların çoğunu sistem toplayarak elden çıkardım ve kartlar çalışırken elde ettiğim kazanç ile sistemleri satarak elde ettiğim kazanç fifti fifti diye bileceğimiz bir şekilde bir birini dengeledi. İşte o günden sonrada bu piyasayı takip etmedim.

Taki bu yazıyı yazmadan yaklaşık iki hafta önce bana bir tanıdığımız; abi sen zamanında madencilik yapmıştın nedir bu iş nasıl yapılır diye soru yönelttiğinde ve bende ona madenciliği anlatırken abi Ethereum 10 bin bandında demesi üzerine tekrardan ilgilenmeye başlayıncaya kadar. Fakat geç kaldığımı anladım. Çünkü Ethereum 10 bin bandında ve DAG dosyası uzunluğu 4GB sınırını çoktan geçmişti hemde 2020 Aralık sonu itibariyle.

Şimdi DAG dosyası nedir? Dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Kısaca özetleyecek olursak ekran kartlarında madencilik işini yapmanızı sağlayan dosya diyerek hem anlaşılır hemde en kısa tanımını sizlere yapabilirim. Peki 4GB sınırı geçilmiş ise ne olacak onuda hemen anlatayım elinizde nekadar 4GB ‘lı ekran kartı varsa artık Ethereum için kullanamayacaksınız demek. Bu işe girmek isteyen ve iyi araştrma yamayan kişiler ilk yazıları okuyarak RX 570 – RX 580 gibi kartları hızlıca temin etme yoluna gidecekler peki sonra ? Eğer bellek miktarına dikkat etmezseniz ve satıcıda sizi uyarmaz ise siz Ethereum kazacağım 10 binlik banddan payımı alacağım derken hüsrana uğrayacaksınız. Hele ki Letgo gibi bir yerden bu kartları ikinci el olarak dahada uygun fiyata toplu halde almışsanız geçmiş olsun sizlere.

Şimdi önünüzde iki yol var, ya kartları dahada ucuza satacaksınız yada kartlar ile başka hangi madencilik yapılır diye araştırma yapacaksınız ve bu işin gurusu olma yolunda sürekli okuyup izleyerek ilerleyeceksiniz. 🙂

İşte bu kadar yazıdan sonra asıl hikaye başlıyor. Elinizde RX 470′ ler, RX 580′ ler var ve bunlar 4GB yapılacak en mantıklı iş eğer bunu uzun dönem bir yatırım gibi görürseniz yada yeni bir iş yeri açmış gibi değerlendirirseniz aynı o zamanki şartlara uygun davranarak ve piyasayı takip ederek farklı paraları kazıp Ethereum kadar yüksek kazanç elde etmesenizde işin sonunda yinede kazanacağınız bir duruma rahatlıkla gelebilirsiniz.

Ben bu yazıyı yazmadan önce yaklaşık iki hafta olmak üzere iyi bir araştırma yaptım. Hangi coin kazılırsa daha yüksek verir hangi kart daha iyi o coinleri kazar eli ayağa düzgün bir kartı nereden nasıl temin edebilirim. Sonuçta ben daha önceden bu işe bulaştığım için her nekadar elimdeki kartları çıkartmış olsamda hala bazı malzemelerim var ve işe başlama maliyetim daha düşük. Ben n11 gibi bir siteden RX 470 temin ederek Ravencoin kazmaya karar verdim. Malzemeler gelipte kazmaya başladığım ve sistemi topladığım zaman sizlere buradan daha görselli bir şekilde paylaşım yapacağım.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir