Ethereum Madenciliği Bitti mi?

Bir önceki yazımda 4GB kartlar ile artık madencilik yapılamayacağı konusunda yazmıştm. Aslında Ethereum madenciliği gerçekten bitiyor. An be an sona doğru ilerliyoruz. İnanmayan arkadaşlar için minerstat tarafından paylaşılan DAG dosya bilgisinde yer alan ne zaman hangi boyuta geleceğini gösteren bu linke tıklayabilirsiniz.

Bu linkte yer alan tabloya baktığınızda 2022 yılında Ethereum için 5GB dosya boyutunun geçileceği 2023 yılında 6GB ve son olarak da 2026 yılında artık 8GB’lı kartlarla bile bu işin yapılamayacağı görülüyor. Şimdi siz oho 2026′ ya kadar çok var diyebilirsiniz ama gerçek şu ki aslında 2023′ e kalacağı bile şüpheli. Neden derseniz Ethereum 2.0 geldiği için. Eeee gelsin ne olacak ki derseniz hemen size konuyu özetleyeyim. Ethereum kendi üzerinde yapılan işlemleri bir kayıt defterinde tutar ki bu arkadaşın ismide DAG dosyası olur. Yani yapılan tüm işlemler bu dosyaya arka arkaya yazılır. İşte bu sebeple dosya bir süre sonra artık ekran kartlarında çalışamayacak boyuta gelecek kadar büyür. En güzel örneği 4GB ekran kartlarıyla dosya üzerinde artık çalışılamaması verilebilir. Ethereum 2.0 artık işlem alt yapısını değiştireceği için ekran kartları ile kazılabilecek bir konumda olmayacak. Çünkü DAG dosyası yada benzeri bir yapı kullanmayacak. Onun yerine değişik bir algoritma ile Ethereum sahiplerinin kendi etherleri sistemde kullanılacak ve bu yüzden bu sisteme ne kadar çok ether aktarırsanız sistemden kazanacağınız hediye etherlerde o kadar çok olacak. Bir nevi bankadaki paranızı faize yada işleme yatırmışsınız gibi düşünebilirsiniz.

Peki Ethereum 2.0 geldiğinde o kadar çok madenci ve yatırıma ne olacak? Gerçekte ne olacağı çok karmaşık. Fakat tahminen bu işi yapan arkadaşların bir kımsı ellerindeki kartları satacaklar, bir kısmı diğer kazılabilen coinlere geçecekler. Ama gerçek olan bir nokta var Ethereum 2.0 geldiğinde ve geçişler hızlandığında ortalık yine daha ucuz ekran kartlarıyla dolacak. Bu da en çok oyuncu arkadaşların işine yarayacak 🙂

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir